Wizyta w zakładzie Mercedes-Benz w Jaworze

23 lutego, członkinie i członkowie Naszego Stowarzyszenia wzięli udział w wizycie benchmarkingowej w firmie Mercedes-Benz Manufacturing Poland w Jaworze.
Zakład zajmuje się produkcją silników i baterii elektrycznych.
W trakcie wizyty mieliśmy okazję zobaczyć hale obróbki i montażu. Zakład jest imponujący. Ogromne wrażenie robią linie automatyczne, stopień zaawansowania technologicznego, wdrożone rozwiązania industry 4.0, 850 pojazdów AGV, oraz przede wszystkim tak ważne dla na leanowców, relacje międzyludzkie panujące w zakładzie. Czuje się życzliwość, szcunek i atmosferę otwartości. Podczas wizyty mieliśmy okazję zajrzeć również do warsztatów, sal szkoleniowych i miejsc spotkań i wypoczynku dla pracowników. Wszyscy z uśmiechem na twarzy odpowiadali na nasze, często dociekliwe pytania. Wyjechaliśmy pod ogromnym wrażeniem pracy, którą zespół zakładu Mercedes-Benz Manufacturing Poland w Jaworze wykonał w tak krótkim czasie (budowa zakładu zaczęła się w 2016 roku). Nasi gospodarze nie tylko zbudowali budynki i linie produkcyjne, ale przede wszystkim kulturę organizacji opartą na wartościach.
Serdecznie dziękujemy panu Thomasowi Kaiserowi oraz jego współpracownikom za życzliwie przyjęcie i możliwość zobaczenia zakładu. Dziękujemy również pani dr inż. Agnieszce Pawlak-Wolanin za zorganizowanie naszej wizyty.
P.S. Pracownicy noszą koszulki z napisem "The best or nothing" - jak nam wyjaśniono "to nasze przyżeczenie dane klientom"